Rublon: Bezpieczny Internet bez haseł

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Firma Adips opublikowała dzisiaj Rublona, darmową platformę uwierzytelniania użytkowników, która umożliwia logowanie się do stron internetowych jedynie przy pomocy komórki.

Firma Adips opublikowała dzisiaj Rublona, darmową platformę uwierzytelniania użytkowników, która umożliwia logowanie się do stron internetowych jedynie przy pomocy komórki. Hasła zostały zastąpione kodami Rublona w powiązaniu z asynchronicznymi kluczami kryptograficznymi, dzięki czemu użytkownik może się bezpiecznie logować korzystając nawet z obcego komputera.

Nie musi się już borykać ze złośliwym oprogramowaniem wykradającym hasła albo z problemem pamiętania haseł. Właściciele stron internetowych mogą swoim użytkownikom poprzez integrację z Rublonem zaoferować prostą rejestrację bez jakiegokolwiek wpisywania danych i będą jednocześnie chronieni przed automatycznym spamem oraz zakładaniem fikcyjnych kont przez automaty. Rublon to zatem propozycja rozwiązania dwóch problemów dzisiejszego Internetu: haseł oraz spamu.

Hasła nie są bezpieczne

Włamania do kont użytkowników należą do codzienności. Coraz częściej dochodzi do wycieków całych baz danych z hasłami użytkowników dużych portali internetowych, przez co bezpieczeństwo milionów internautów jest zagrożone. Wada tradycyjnych metod logowania polega na tym, że bazują one na centralnym zbiorze danych, w którym są zapisywane hasła (czasami niezaszyfrowane). Jedno włamanie do takiego zbioru pozwala uzyskać dostęp do kont użytkowników na danym portalu i nie tylko, jeżeli użytkownik identycznego hasła używa również w innych serwisach. Rublon jest odporny na tego typu włamania, gdyż zaszyfrowane klucze kryptograficzne wymagane do rozpoczęcia procesu logowania, nie znajdują się na serwerach, lecz na komórkach użytkowników. Ponadto w przeciwieństwie do większości implementacji logowania w Internecie, każda transmisja danych w ramach Rublona jest szyfrowana bezpiecznymi algorytmami (transmisja SSL, jak w przypadku bankowości internetowej). Technologia Rublona oferuje więc w porównaniu ze stosowaniem haseł znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.

Internet tonie w śmieciach

Spam to dzisiaj standardowy element Internetu. Ze spamem mailowym można sobie poradzić, jednak spam na stronach jest trudniejszy do opanowania. Na forach dyskusyjnych automaty codziennie rejestrują tysiące fikcyjnych kont. Ma to na celu tworzenie tematów z wiadomościami reklamowymi zawierającymi linki do komercyjnych stron. Na blogach tworzone są automatycznie w podobnych celach ogromne ilości komentarzy. Istnieją co prawda różne filtry pomagające w walce z tego rodzaju spamem, lecz nie są one wystarczająco skuteczne. Rublon jest w stanie pomóc w tej kwestii. Poprzez weryfikację numeru komórki w czasie pierwotnej rejestracji, konta w Rublonie będą używane przez ludzi, a nie programy. Dla spamerów kupowanie oraz instalowanie do każdego konta nowej karty SIM przestanie być opłacalne. Konta spamerskie będą szybko blokowane. Dzięki temu osoby tworzące wartościowe treści będą mogły przeznaczyć więcej czasu na dalszy rozwój swoich projektów. Internet stanie się czystszy i ciekawszy.

Wymagania techniczne

Rublon obecnie jest dostępny tylko dla komórek z polskimi numerami telefonu, wyposażonymi w system Android. Niebawem pojawi się rownież dla iPhone’a i BlackBerry oraz telefonów z systemem Windows phone i Symbian. W następnym tygodniu zostanie udostępniona rejestracja dla użytkowników z kolejnych państw, takich jak USA, Wielka Brytania, Niemcy.

Prezentacja działania

Film prezentujący działanie Rublona jest dostępny na www.rublon.pl oraz na YouTube:

Pierwszy portal, który zintegrował logowanie przez Rublona, to Higit dostępny pod adresem www.higit.com.

źródło: informacja prasowa

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem