Storino – debiut polskiej chmury

Dodane:

Lech Romański Lech Romański

Udostępnij:

Polscy programiści idą z duchem czasu. 13 czerwca na rynek wchodzi Storino – rodzima aplikacja oparta na technologii Cloud Computing.

Polscy programiści idą z duchem czasu. 13 czerwca na rynek wchodzi Storino – rodzima aplikacja oparta na technologii Cloud Computing.

Cloud Computing, czy inaczej chmura obliczeniowa to pojęcia, które ostatnio zrobiły się bardzo modne, a zastosowanie tej technologii rośnie w ogromnym tempie, z prostej przyczyny – to niezwykle wygodne. Jej ideą jest bowiem dostępność danych i ich bezpieczne współdzielenie bez względu na miejsce i czas, niezbędny oczywiście jest dostęp do Internetu, czy to za pośrednictwem telefonu czy komputera. Chmura bowiem to nic innego jak wirtualny dysk, na którym przechowujemy dane, zwłaszcza te, do których chcemy mieć szybki i łatwy dostęp. Może to być muzyka, zdjęcia, filmy, prezentacje, portfolio, dokumenty, czyli wszystko to, co chcemy mieć „pod ręką”.

Usługa Storino – polska odpowiedź na ten rosnący trend – posiada wszystkie cechy cloud computing i w niczym nie odbiega od już istniejących na rynku tego typu aplikacji. Po pierwsze Storino umożliwia przesyłanie danych, ich synchronizację i archiwizację. Wyróżniającą ją cechą jest możliwość udostępniania ich wskazanym przez siebie osobom – rodzinie, przyjaciołom, znajomym. To rozwiązanie niezwykle wygodne, aby przykładowo podzielić się zdjęciami z wakacji nie trzeba wysyłać ich za pośrednictwem poczty elektronicznej, zamieszczać w portalach społecznościowych, przekazywać na pendrive, wystarczy po prostu dać wskazanym przez siebie osobom dostęp do odpowiedniego katalogu zamieszczonego w chmurze. W ten sposób mój katalog ze zdjęciami pojawi się również automatycznie w katalogu moich znajomych. Kolejną niezwykle istotną cechą chmury jest synchronizacja. Oznacza ona, że jakakolwiek zmiana wprowadzona w pliku czy katalogu z jednego urządzenia, automatycznie odnotowywana jest na pozostałych urządzeniach korzystających z chmury. W ten sposób w chmurze znajduje się zawsze ostatnia, ta najbardziej aktualna, wersja danych. Dzięki chmurze mamy także zapasową kopię swoich danych i w przypadku utraty danych na wszystkich urządzeniach, z których korzystamy, zawsze zostają te zamieszczone na koncie w chmurze. Wszystkie dane są bezpiecznie przechowywane w Storino w postaci zaszyfrowanej (AES-256), a dostęp do nich ma tylko ich właściciel i wskazane przez niego osoby. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem protokołu SSL.

Na start Storino udostępnia 1GB za darmo. Wystarczy wejść na stronę storino.pl i pobrać aplikację. Jej instalacja trwa kilkadziesiąt sekund i już po chwili w strukturze naszych katalogów pojawia się nowy katalog „Storino”. Na chwilę obecną Storino współdziała z systemem Windows, a już wkrótce dołączy do niego dedykowana aplikacja dla urządzeń firmy Apple (iPhone, iPad) oraz urządzeń z systemem Android. Oferta Storino skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Dla tych pierwszych przewidziano pakiety – 4GB, 8 GB i 16 GB, dla biznesu odpowiednio większe umożliwiające korzystanie na większej liczbie stanowisk – 32 GB, 64 GB i 128 GB. Storino jest produktem wrocławskiej spółki SkyStorage.

źródło: informacja prasowa

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem